Obowiązek kas fiskalnych online od 1 stycznia 2021 r.

Z dniem 1 stycznia 2021 roku wchodzi w życie obowiązek posiadania kas fiskalnych online między innymi dla branży gastronomicznej i hotelarskiej. Termin początkowo był wyznaczony na 1 lipca 2020 roku, jednak został odroczony na prośbę przedsiębiorców. Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji, by Ministerstwo Finansów planowało kolejne przesunięcia. Zatem czym są kasy online i czy istnieje dla nich alternatywa?

Dla kogo kasy fiskalne online od 1 stycznia 2021r.

Zgodnie z Ustawą z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług z późniejszymi zmianami obowiązek wymiany kas rejestrujących z zapisem elektronicznym lub papierowym na kasy fiskalne online wejdzie w życie 1 stycznia 2021r. Termin dotyczy przedsiębiorców świadczących usługi związane z wyżywieniem, w tym również sezonowo oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Data ta obowiązuje również działalności dotyczące sprzedaży węgla, brykietu oraz podobnych paliw stałych wytwarzanych do celów opałowych.

Kasy i drukarki fiskalne online

Kasy i drukarki online to urządzenia fiskalne, które zapewniają automatyczne przesyłanie informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Jest ono prowadzone przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej i podlega Ministerstwu Finansów. Gromadzone informacje, którymi są między innymi dane z paragonów, raporty dobowe, zmiany stawek podatku czy daty przeglądów technicznych mają funkcję głównie analityczną i kontrolną. Przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapewnienia odpowiedniej infrastruktury, czyli dostępu do Internetu. Jest to niezbędne do przesyłania informacji pomiędzy kasą a rejestrem.

Co ze starą kasą fiskalną

Zmiany można dokonać znacznie wcześniej, niż wymagają tego przepisy, co też jest zalecane, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Stara kasa fiskalna musi zostać odczytana przez serwis. Podpisany przez serwisanta i podatnika protokół z odczytu kasy należy zgłosić w terminie do 7 dni od momentu odczytu do Urzędu Skarbowego. Brak takiego zgłoszenia oraz niezarejestrowanie nowej kasy online w odpowiednim terminie jest równoznaczne z brakiem fiskalizacji sprzedaży. Wówczas zgodnie z prawem należy liczyć się z konsekwencjami finansowymi.

Ulga na kasę fiskalną online

Każdemu podatnikowi przysługuje do 700 zł netto lub brutto ulgi na zakup kasy online, zależnie od tego czy nabywca jest płatnikiem VAT-u, czy też nie jest. Podatnicy, którzy mają kilka działalności pod jednym NIP-em są zobowiązani do wymiany kas zgodnie z obowiązującymi przepisami i terminami w odniesieniu do prowadzonych działalności.

Cel wprowadzanych zmian

Nowelizacja ustawy o VAT ma na celu uszczelnić system podatkowy oraz walkę z luką w VAT. Mówiąc krótko, ma poprawić kondycję finansową państwa oraz wykrywać i ograniczać oszustwa podatkowe. Dzięki temu, że dane są sczytywane do Repozytorium na bieżąco, wszelkie nieprawidłowości w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zostać wykryte w krótkim czasie.

Alternatywa dla kas fiskalnych online

Nowe przepisy wymuszają na przedsiębiorcach zmianę sprzętu, a co za tym idzie jednocześnie otwierają drogę do innych rozwiązań ewidencjonowania sprzedaży, którymi są systemy sprzedaży – POS. Biorąc pod uwagę, że zmiana jest obligatoryjna, warto rozważyć zakup systemu POS, który posiada wiele funkcji i znacznie ułatwia pracę w gastronomii czy hotelarstwie.

Korzyści kompletnego systemu POS

Główną funkcją kasy fiskalnej jest ewidencjonowanie sprzedaży, która z założenia jest urządzeniem zamkniętym z jednym przeznaczeniem. Natomiast system sprzedaży POS pozwala na całościowe zarządzanie lokalem. W wersji podstawowej składa się z drukarki fiskalnej online, ekranu dotykowego (Terminal POS lub tablet) oraz dedykowanego oprogramowania.

Dodatkowo z POS-em można zintegrować terminale płatnicze, zarządzanie magazynem, komunikację z kuchnią (w tym drukarki bonowe oraz ekrany do wyświetlania zamówień w kuchni), własny sklep do zamawiania online czy program lojalnościowy dla stałych klientów. Ponadto rozwiązanie, które posiada bazę danych w chmurze umożliwia zarządzanie lokalem z każdego miejsca i w każdym czasie oraz pozwala na wprowadzanie zmian na bieżąco, jak np. zmiany w menu. Systemy POS zyskują na popularności ze względu na korzyści, jakie płyną z ich funkcjonalności. 

Promocja GoPOS – zyskaj dodatkowe 500 zł

W związku ze zbliżającym się terminem obowiązku posiadania kas fiskalnych online przygotowaliśmy promocję, dzięki której można zaoszczędzić dodatkowe 500 zł przy zakupie drukarki fiskalnej online wraz z oprogramowaniem GoPOS*.

Sprawdź drukarki fiskalne online objęte promocją, ich listę znajdziesz bezpośrednio na tej stronie.

*promocja obowiązuje do 31 grudnia 2020r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *