Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r.

Z dniem 1 lipca 2020 r. będą obowiązywały przepisy dotyczące nowej matrycy stawek VAT, której elementem jest system wiążącej informacji stawkowej (WIS). Ustawa z 1 listopada 2019 r. miała wejść w życie 1 kwietnia 2020 r., jednak ze względu na pandemię COVID-19 Ministerstwo Finansów przesunęło ten termin. Obecnie nie ma potrzeby dalszego opóźniania stosowania ustawy, ponieważ według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego wprowadzenie nowej matrycy VAT będzie korzystne dla przedsiębiorców oraz konsumentów. Jakie zmiany nas czekają?

Dotychczasowy system stawek VAT jest dość skomplikowany i oparty na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. W nowym systemie został zmieniony sposób identyfikacji towarów i usług, a PKWiU z 2008 będzie zastąpione nomenklaturą scaloną CN (klasyfikacja statystyczna towarów; podstawowy element Wspólnej Taryfy Celnej) oraz aktualną Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług z 2015 r.

Przedsiębiorcy, ale i też konsumenci powinni być zadowoleni z wejścia w życie nowych przepisów, ponieważ w większości stawki faktycznie spadną. Taka zmiana  korzystnie odbije się na prowadzeniu biznesu, gdzie będzie możliwość nałożenia niższej marży na dany produkt, usługę lub świadczenie kompleksowe. Dzięki temu konsumenci będą mogli skorzystać, miejmy nadzieję, z tańszych propozycji od przedsiębiorców.

Przede wszystkim zmiany mają na celu ujednolicenie i uproszczenie systemu stawek VAT poprzez objęcie jedną stawką całych grup towarów, możliwie w jak największym stopniu. Chodzi po prostu o wyeliminowanie sytuacji, w której bardzo podobne do siebie towary są inaczej opodatkowane. Znacznie łatwiejsze stanie się przypisywanie konkretnych stawek  do wybranej kategorii towaru czy też usługi, ponieważ sama ilość kategorii została zdecydowanie pomniejszona. Efekt uproszczenia matrycy poprzez generalne obniżenie stawek będzie wyrównany podwyżką stawek na wybrane towary.

Wybrane zmiany w stawkach VAT

Obniżenie do 5% lub 8%:
– owoce tropikalne i cytrusowe na 5% (ujednolicenie do wszystkich pozostałych owoców);
– pieczywo każdego rodzaju na 5% (bez względu na termin przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości);
– wyroby ciastkarskie na 5% (bez względu na termin przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości);
– zupy, buliony i żywność dietetyczna na 5%;
– musztarda i niektóre przyprawy przetworzone na 8%;
– usługi gastronomiczne pozostaną na stawce 8%.

Wzrost do 23%:
– owoce morza, w tym: homary, ośmiornice i inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne;
– lód używany do celów spożywczych;
– drewno opałowe.

Czy homary, ośmiornice i podobne skorupiaki staną się dobrem luksusowym w restauracjach? Ceny posiłków wzrosną? Nie jest to do końca przesądzone. Co prawda restauratorzy sprowadzający owoce morza zapłacą więcej, ale finalnie zapłacony VAT będą mogli później odliczyć. Opodatkowanie usług gastronomicznych pozostaje na niezmienionym poziomie 8%, dzięki czemu wzrost cen również nie jest konieczny. Jednak wyjątek stanowią tutaj napoje (m.in. kawa, herbata, napoje z ich wykorzystaniem, woda mineralna, napoje gazowane i alkohol), towary nieprzetworzone przez podatnika oraz posiłki, w których skład wchodzą owoce morza (m.in. homary i ośmiornice oraz inne towary objęte CN 0306 – 0308). Prawdopodobne natomiast jest to, że wzrost cen owoców morza może wpłynąć negatywnie na i tak niewielkie ich spożycie w naszym kraju.

Wniosek do WIS

Jak postępować, aby właściwie przypisać stawki VAT? Zainteresowany może złożyć wniosek do WIS o precyzyjną klasyfikację oraz przyporządkowanie stawki VAT do danego towaru czy usługi oraz tym samym zapewnić sobie ochronę prawną przy sprzedaży towarów i świadczeniu usług według właściwych stawek. Wnioskodawca może zaproponować wstępną klasyfikację, natomiast WIS po analizie materiału sam zaklasyfikuje przedmiot wniosku według właściwej kategorii i określi odpowiednią stawkę podatku.

Zmiana stawek VAT w systemie GoPOS

W przypadku konieczności zmiany stawek VAT należy przejść do panelu zarządzania na stronie www, gdzie cały proces zamknie się w dosłownie kilku kliknięciach. Rodzaje stawek VAT są podane z góry, więc nie ma możliwości przypisania takiej, która nie istnieje. W zakładce menu należy wybrać produkt z listy, a następnie przyporządkować mu 23%, 8%, 5%, 0% lub zwolnienie z VAT i zapisać zmiany. Przy zmianie stawek na produkcie zalecana jest także zmiana nazwy towaru, np. przez dopisanie kropki, aby nie został zablokowany przez drukarkę fiskalną. System sprzedaży GoPOS umożliwia zmianę matryc stawek VAT na drukarce fiskalnej z systemem Windows lub Android. Więcej informacji o tym, jak zmienić stawkę VAT na GoPOS znajdziesz pod linkiem.

Podsumowując, zarządzanie zmianami stawek VAT w systemie sprzedaży GoPOS jest o wiele prostsze, niż w przypadku klasycznej kasy fiskalnej. Użytkownik nie ma możliwości wpisania złej wartości, ponieważ matryca stawek jest automatycznie zapisana w oprogramowaniu.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym działem handlowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *